LNT1K104MSE
LNT1K104MSE
LNT1K104MSE
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LNT1K104MSE
  • Manufacturer
    Nichicon
  • Description
    CAP ALUM 100000UF 20% 80V SCREW
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Delivery Services
100000 µF 80 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
LNT1K104MSE
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Nichicon
Series LNT
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 100000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 80 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 18.6 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 21.39 A @ 10 kHz
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Size / Dimension 3.543" Dia (90.00mm)
Height - Seated (Max) 6.811" (173.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute LNT1K104MSEB LNT1K104MSEN LNT1K103MSE LNT1K103MSEB
Part Number LNT1K104MSEB LNT1K104MSEN LNT1K103MSE LNT1K103MSEB
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 100000UF 20% 80V SCREW CAP ALUM 100000UF 20% 80V SCREW CAP ALUM 10000UF 20% 80V SCREW CAP ALUM 10000UF 20% 80V SCREW