LNT1K223MSM
LNT1K223MSM
LNT1K223MSM
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LNT1K223MSM
  • Description
    CAP ALUM 22000UF 20% 80V SCREW
  • Delivery Services
22000 µF 80 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
LNT1K223MSM
Packaging Bulk
RoHS Status Not applicable
Capacitance 22000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 80 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 8.4 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 9.66 A @ 10 kHz
Lead Spacing 0.500" (12.70mm)
Size / Dimension 2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max) 3.937" (100.00mm)