LNT1K104MSEB
LNT1K104MSEB
LNT1K104MSEB
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LNT1K104MSEB
  • Description
    CAP ALUM 100000UF 20% 80V SCREW
  • Delivery Services
100000 µF 80 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
LNT1K104MSEB
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 100000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 80 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 18.6 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 27.9 A @ 10 kHz
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Size / Dimension 3.543" Dia (90.00mm)
Height - Seated (Max) 6.811" (173.00mm)