LNT1K154MSE
LNT1K154MSE
LNT1K154MSE
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LNT1K154MSE
  • Description
    CAP ALUM 150000UF 20% 80V SCREW
  • Delivery Services
150000 µF 80 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
LNT1K154MSE
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 150000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 80 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 21.6 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 24.84 A @ 10 kHz
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Size / Dimension 3.543" Dia (90.00mm)
Height - Seated (Max) 8.780" (223.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute LNT1K154MSEB LNT1K154MSEN LNT1K103MSE LNT1K103MSEB
Part Number LNT1K154MSEB LNT1K154MSEN LNT1K103MSE LNT1K103MSEB
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 150000UF 20% 80V SCREW CAP ALUM 150000UF 20% 80V SCREW CAP ALUM 10000UF 20% 80V SCREW CAP ALUM 10000UF 20% 80V SCREW