LNT1K224MSEN
LNT1K224MSEN
LNT1K224MSEN
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LNT1K224MSEN
  • Description
    CAP ALUM 220000UF 20% 80V SCREW
  • Delivery Services
220000 µF 80 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
LNT1K224MSEN
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 220000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 80 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 24.8 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 37.2 A @ 10 kHz
Lead Spacing 1.634" (41.50mm)
Size / Dimension 3.937" Dia (100.00mm)
Height - Seated (Max) 10.000" (254.00mm)