LNT1K223MSE
LNT1K223MSE
LNT1K223MSE
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LNT1K223MSE
  • Description
    CAP ALUM 22000UF 20% 80V SCREW
  • Delivery Services
22000 µF 80 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
LNT1K223MSE
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 22000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 80 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 8.4 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 9.66 A @ 10 kHz
Lead Spacing 1.126" (28.60mm)
Size / Dimension 2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max) 4.055" (103.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute LNT1K223MSEB LNT1K223MSEN LNT1K223MSM LNT1K103MSE
Part Number LNT1K223MSEB LNT1K223MSEN LNT1K223MSM LNT1K103MSE
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant Not applicable ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 22000UF 20% 80V SCREW CAP ALUM 22000UF 20% 80V SCREW CAP ALUM 22000UF 20% 80V SCREW CAP ALUM 10000UF 20% 80V SCREW