LNT1K224MSE
LNT1K224MSE
LNT1K224MSE
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LNT1K224MSE
  • Description
    CAP ALUM 220000UF 20% 80V SCREW
  • Delivery Services
220000 µF 80 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
LNT1K224MSE
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 220000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 80 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 24.8 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 28.52 A @ 10 kHz
Lead Spacing 1.634" (41.50mm)
Size / Dimension 3.937" Dia (100.00mm)
Height - Seated (Max) 10.000" (254.00mm)
Parts with Similar Specifications
Product Attribute LNT1K224MSEB LNT1K224MSEN LNT1K103MSE LNT1K103MSEB
Part Number LNT1K224MSEB LNT1K224MSEN LNT1K103MSE LNT1K103MSEB
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 220000UF 20% 80V SCREW CAP ALUM 220000UF 20% 80V SCREW CAP ALUM 10000UF 20% 80V SCREW CAP ALUM 10000UF 20% 80V SCREW