QYX1H102JTP3TA
Manufacturer
NichiconDescription
CAP FILM 1000PF 5% 50VDC RADIAL
Datasheet
DatasheetPackage
Radial
Request for Quotation
QYX1H102JTP3TA
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
1000 pF Film Capacitor 50V Polyester Radial
QYX1H102JTP3TA
| Category | Capacitors - Film Capacitors - |
| Manufacturer | Nichicon |
| Series | QYX |
| Packaging | Cut Tape (CT)-->Tape & Box (TB) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Capacitance | 1000 pF |
| Tolerance | ±5% |
| Voltage Rating - AC | - |
| Voltage Rating - DC | 50V |
| Dielectric Material | Polyester |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Size / Dimension | 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.335" (8.50mm) |
| Termination | PC Pins |
| Lead Spacing | 0.138" (3.50mm) |