QYX1H102KTP
QYX1H102KTP
QYX1H102KTP
lmages are for reference only.
  • Part Number
    QYX1H102KTP
  • Description
    CAP FILM 1000PF 10% 50VDC RADIAL
  • Delivery Services
1000 pF Film Capacitor 50V Polyester Radial
Quick Inquiry
QYX1H102KTP
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1000 pF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC -
Voltage Rating - DC 50V
Dielectric Material Polyester
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) 0.335" (8.50mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Applications General Purpose
Ratings -
Features -
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute QYX1H102KTP1FD QYX1H102KTP1FD QYX1H102KTP3TA QYX1H102JTP
Part Number QYX1H102KTP1FD QYX1H102KTP1FD QYX1H102KTP3TA QYX1H102JTP
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP FILM 1000PF 10% 50VDC RADIAL CAP FILM 1000PF 10% 50VDC RADIAL CAP CAP FILM 1000PF 5% 50VDC RADIAL