QYX1H104JTP
Manufacturer
NichiconDescription
CAP FILM 0.1UF 5% 50VDC RADIAL
Datasheet
DatasheetPackage
Radial
Request for Quotation
QYX1H104JTP
lmages are for reference only.Payment Methods
Delivery Services
0.1 µF Film Capacitor 50V Polyester Radial
QYX1H104JTP
| Category | Capacitors - Film Capacitors - |
| Manufacturer | Nichicon |
| Series | QYX |
| Packaging | Bulk |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Capacitance | 0.1 µF |
| Tolerance | ±5% |
| Voltage Rating - AC | - |
| Voltage Rating - DC | 50V |
| Dielectric Material | Polyester |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Size / Dimension | 0.354" L x 0.217" W (9.00mm x 5.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.472" (12.00mm) |
| Termination | PC Pins |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Applications | General Purpose |
| Ratings | - |
| Features | - |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Base Product Number | - |
| Product Attribute |  |
| Part Number | QYX1H104JTP | QYX1H104JTP1FD | QYX1H104JTP3TA | QYX1H104JTP5TA |
| Manufacturer | Nichicon | Nichicon | Nichicon | Nichicon |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant | ROHS3 Compliant | ||
| Description | CAP FILM 0.1UF 5% 50VDC RADIAL | TAPED CAP | CAP | CAPACITOR |