QYX1H103JTP1FD
QYX1H103JTP1FD
QYX1H103JTP1FD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    QYX1H103JTP1FD
  • Description
    CAP FILM 10000PF 5% 50VDC RADIAL
  • Delivery Services
10000 pF Film Capacitor 50V Polyester Radial
Quick Inquiry
QYX1H103JTP1FD
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 10000 pF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC -
Voltage Rating - DC 50V
Dielectric Material Polyester
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.236" L x 0.138" W (6.00mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max) 0.571" (14.50mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Parts with Similar Specifications
Product Attribute QYX1H103JTP QYX1H103JTP1FD QYX1H103JTP3TA QYX1H103KTP
Part Number QYX1H103JTP QYX1H103JTP1FD QYX1H103JTP3TA QYX1H103KTP
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP FILM 10000PF 5% 50VDC RADIAL CAP FILM 10000PF 5% 50VDC RADIAL CAP FILM 10000PF 5% 50VDC RADIAL CAP FILM 10000PF 10% 50VDC RAD