QYX1H103KTP
QYX1H103KTP
QYX1H103KTP
lmages are for reference only.
  • Part Number
    QYX1H103KTP
  • Description
    CAP FILM 10000PF 10% 50VDC RAD
  • Delivery Services
10000 pF Film Capacitor 50V Polyester Radial
Quick Inquiry
QYX1H103KTP
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 10000 pF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC -
Voltage Rating - DC 50V
Dielectric Material Polyester
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.236" L x 0.118" W (6.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max) 0.335" (8.50mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Parts with Similar Specifications
Product Attribute QYX1H103KTP QYX1H103KTP1FD QYX1H103KTP3TA QYX1H103JTP
Part Number QYX1H103KTP QYX1H103KTP1FD QYX1H103KTP3TA QYX1H103JTP
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP FILM 10000PF 10% 50VDC RAD CAP FILM 10000PF 10% 50VDC RAD CAP CAP FILM 10000PF 5% 50VDC RADIAL