UBW1E101MPD
UBW1E101MPD
UBW1E101MPD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UBW1E101MPD
  • Manufacturer
    Nichicon
  • Description
    CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL TH
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can
  • Delivery Services
100 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 135°C
Quick Inquiry
UBW1E101MPD
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Nichicon
Series UBW
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 100 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 135°C
Operating Temperature -55°C ~ 135°C
Polarization Polar
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Ripple Current @ Low Frequency 250 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 500 mA @ 100 kHz
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.531" (13.50mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Base Product Number -
Impedance 130 mOhms
Parts with Similar Specifications
Product Attribute UBW1E101MPD1TA UBW1E101MPD1TD UBW1E102MHD UBW1E102MHD1TO
Part Number UBW1E101MPD1TA UBW1E101MPD1TD UBW1E102MHD UBW1E102MHD1TO
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL TH CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL TH CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL