UBW1E222MHD
UBW1E222MHD
UBW1E222MHD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UBW1E222MHD
  • Description
    CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL
  • Delivery Services
2200 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 135°C
Quick Inquiry
UBW1E222MHD
Series UBW
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 2200 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 135°C
Operating Temperature -55°C ~ 135°C
Polarization Polar
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Ripple Current @ Low Frequency 1.816 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.71 A @ 100 kHz
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.319" (33.50mm)
Base Product Number -
Impedance 20 mOhms