UBW1E101MPD1TD
UBW1E101MPD1TD
UBW1E101MPD1TD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UBW1E101MPD1TD
  • Description
    CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL TH
  • Delivery Services
100 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 135°C
Quick Inquiry
UBW1E101MPD1TD
Series UBW
Packaging Cut Tape (CT)-->Tape & Box (TB)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 100 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 135°C
Operating Temperature -55°C ~ 135°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications Automotive
Ripple Current @ Low Frequency 250 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 500 mA @ 100 kHz
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.531" (13.50mm)
Base Product Number -
Impedance 130 mOhms