UBW1E331MPD1TD
UBW1E331MPD1TD
UBW1E331MPD1TD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UBW1E331MPD1TD
  • Description
    CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL TH
  • Delivery Services
330 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 135°C
Quick Inquiry
UBW1E331MPD1TD
Series UBW
Packaging Cut Tape (CT)-->Tape & Box (TB)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 330 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 135°C
Operating Temperature -55°C ~ 135°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications Automotive
Ripple Current @ Low Frequency 472.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 945 mA @ 100 kHz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.709" (18.00mm)
Base Product Number -
Impedance 75 mOhms