UBW1E102MHD
UBW1E102MHD
UBW1E102MHD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UBW1E102MHD
  • Description
    CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
  • Delivery Services
1000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 135°C
Quick Inquiry
UBW1E102MHD
Series UBW
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 135°C
Operating Temperature -55°C ~ 135°C
Polarization Polar
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Ripple Current @ Low Frequency 1.173 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.75 A @ 100 kHz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Base Product Number -
Impedance 33 mOhms
Parts with Similar Specifications
Product Attribute UBW1E102MHD1TO UBW1E101MPD UBW1E101MPD1TA UBW1E101MPD1TD
Part Number UBW1E102MHD1TO UBW1E101MPD UBW1E101MPD1TA UBW1E101MPD1TD
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL TH CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL TH CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL TH