UBW1E331MPD
UBW1E331MPD
UBW1E331MPD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UBW1E331MPD
  • Description
    CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL TH
  • Delivery Services
330 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 135°C
Quick Inquiry
UBW1E331MPD
Series UBW
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 330 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 135°C
Operating Temperature -55°C ~ 135°C
Polarization Polar
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Ripple Current @ Low Frequency 472.5 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 945 mA @ 100 kHz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.709" (18.00mm)
Base Product Number -
Impedance 75 mOhms
Parts with Similar Specifications
Product Attribute UBW1E331MPD1TD UBW1E101MPD UBW1E101MPD1TA UBW1E101MPD1TD
Part Number UBW1E331MPD1TD UBW1E101MPD UBW1E101MPD1TA UBW1E101MPD1TD
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL TH CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL TH CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL TH CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL TH