UBW1E221MPD
UBW1E221MPD
UBW1E221MPD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UBW1E221MPD
  • Description
    CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL TH
  • Delivery Services
220 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 135°C
Quick Inquiry
UBW1E221MPD
Series UBW
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 220 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 135°C
Operating Temperature -55°C ~ 135°C
Polarization Polar
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Ripple Current @ Low Frequency 340 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 680 mA @ 100 kHz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.571" (14.50mm)
Base Product Number -
Impedance 100 mOhms