UPM1E101MED1TD
UPM1E101MED1TD
UPM1E101MED1TD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UPM1E101MED1TD
  • Description
    CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL TH
  • Delivery Services
100 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
UPM1E101MED1TD
Series UPM
Packaging Cut Tape (CT)-->Tape & Box (TB)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 100 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications Automotive
Ripple Current @ Low Frequency 245 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 370 mA @ 10 kHz
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm)
Base Product Number -
Impedance 240 mOhms
Parts with Similar Specifications
Product Attribute UPM1E101MED UPM1E101MED1TD UPM1A101MED UPM1A101MED1TA
Part Number UPM1E101MED UPM1E101MED1TD UPM1A101MED UPM1A101MED1TA
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL TH CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL TH CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL TH CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL TH