UPM1E122MHD6TN
UPM1E122MHD6TN
UPM1E122MHD6TN
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UPM1E122MHD6TN
  • Description
    CAP ALUM 1200UF 20% 25V RADIAL
  • Delivery Services
1200 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
UPM1E122MHD6TN
Series UPM
Packaging Cut Tape (CT)-->Tape & Box (TB)
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1200 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications Automotive
Ripple Current @ Low Frequency 1.4 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.6 A @ 10 kHz
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 0.669" (17.00mm)
Base Product Number -
Impedance 39 mOhms
Description CAP ALUM 1200UF 20% 25V RADIAL CAP ALUM 1200UF 20% 25V RADIAL CAP ALUM 1200UF 20% 25V RADIAL CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL TH