UPM1E122MHD6
UPM1E122MHD6
UPM1E122MHD6
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UPM1E122MHD6
  • Description
    CAP ALUM 1200UF 20% 25V RADIAL
  • Delivery Services
1200 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
UPM1E122MHD6
Series UPM
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1200 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications Automotive
Ripple Current @ Low Frequency 1.4 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.6 A @ 10 kHz
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 0.669" (17.00mm)
Base Product Number -
Impedance 39 mOhms
Parts with Similar Specifications
Product Attribute UPM1E122MHD UPM1E122MHD1TO UPM1E122MHD6TN UPM1E101MED
Part Number UPM1E122MHD UPM1E122MHD1TO UPM1E122MHD6TN UPM1E101MED
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 1200UF 20% 25V RADIAL CAP ALUM 1200UF 20% 25V RADIAL CAP ALUM 1200UF 20% 25V RADIAL CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL TH