UPM1E102MHD
UPM1E102MHD
UPM1E102MHD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UPM1E102MHD
  • Description
    CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
  • Delivery Services
1000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
UPM1E102MHD
Series UPM
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications Automotive
Ripple Current @ Low Frequency 1.47 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.7 A @ 10 kHz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Base Product Number -
Impedance 36 mOhms
Parts with Similar Specifications
Product Attribute UPM1E102MHD1AA UPM1E102MHD1AA UPM1E102MHD1CA UPM1E102MHD1TO
Part Number UPM1E102MHD1AA UPM1E102MHD1AA UPM1E102MHD1CA UPM1E102MHD1TO
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 25V POLAR CAP ALUM 25V POLAR CAP ALUM 25V POLAR CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL