UPM1E151MPD
UPM1E151MPD
UPM1E151MPD
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UPM1E151MPD
  • Description
    CAP ALUM 150UF 20% 25V RADIAL TH
  • Delivery Services
150 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
UPM1E151MPD
Series UPM
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 150 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications Automotive
Ripple Current @ Low Frequency 320 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency -
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Base Product Number -
Impedance 160 mOhms
Parts with Similar Specifications
Product Attribute UPM1E151MPD1TA UPM1E151MPD1TD UPM1E101MED UPM1E101MED1TD
Part Number UPM1E151MPD1TA UPM1E151MPD1TD UPM1E101MED UPM1E101MED1TD
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 150UF 20% 25V RADIAL TH CAP ALUM 150UF 20% 25V RADIAL TH CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL TH CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL TH