UPM1E102MHD1AA
UPM1E102MHD1AA
UPM1E102MHD1AA
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UPM1E102MHD1AA
  • Manufacturer
    Nichicon
  • Description
    CAP ALUM 25V POLAR
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can
  • Delivery Services
1 mF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
UPM1E102MHD1AA
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Nichicon
Series UPM
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1 mF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Ripple Current @ Low Frequency 1.47 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.7 A @ 10 kHz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Base Product Number -
Impedance 36 mOhms
Parts with Similar Specifications
Product Attribute UPM1E102MHD1AA UPM1E102MHD UPM1E102MHD1CA UPM1E102MHD1TO
Part Number UPM1E102MHD1AA UPM1E102MHD UPM1E102MHD1CA UPM1E102MHD1TO
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 25V POLAR CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL CAP ALUM 25V POLAR CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL