UPM1E102MHD6
UPM1E102MHD6
UPM1E102MHD6
lmages are for reference only.
  • Part Number
    UPM1E102MHD6
  • Description
    CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
  • Delivery Services
1000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
UPM1E102MHD6
Series UPM
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications Automotive
Ripple Current @ Low Frequency 1.31 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.52 A @ 10 kHz
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 0.669" (17.00mm)
Base Product Number -
Impedance 43 mOhms
Description CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL CAP ALUM 25V POLAR CAP ALUM 25V POLAR CAP ALUM 25V POLAR