DRAP124-471-R
DRAP124-471-R
DRAP124-471-R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    DRAP124-471-R
  • Description
    FIXED IND 470UH 568MA 1.58OHM SM
  • Delivery Services
470 µH Shielded Inductor 568 mA 1.58Ohm Max Nonstandard
Quick Inquiry
DRAP124-471-R
Series DRAP124
Packaging Tape & Reel (TR)
Material - Core Ferrite
Inductance 470 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 568 mA
Current - Saturation (Isat) 911mA
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 1.58Ohm Max
Ratings AEC-Q200
Operating Temperature -40°C ~ 165°C
Inductance Frequency - Test 100 kHz
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.181" (4.60mm)