LNT1K472MSE
LNT1K472MSE
LNT1K472MSE
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LNT1K472MSE
  • Description
    CAP ALUM 4700UF 20% 80V SCREW CH
  • Delivery Services
4700 µF 80 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
LNT1K472MSE
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 4700 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 80 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 3.5 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.025 A @ 10 kHz
Lead Spacing 0.500" (12.70mm)
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 3.268" (83.00mm)
Parts with Similar Specifications
Product Attribute LNT1K472MSEN LNT1K103MSE LNT1K103MSEB LNT1K103MSEN
Part Number LNT1K472MSEN LNT1K103MSE LNT1K103MSEB LNT1K103MSEN
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 4700UF 20% 80V SCREW CH CAP ALUM 10000UF 20% 80V SCREW CAP ALUM 10000UF 20% 80V SCREW CAP ALUM 10000UF 20% 80V SCREW