LNT1K472MSEN
LNT1K472MSEN
LNT1K472MSEN
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LNT1K472MSEN
  • Description
    CAP ALUM 4700UF 20% 80V SCREW CH
  • Delivery Services
4700 µF 80 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
LNT1K472MSEN
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 4700 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 80 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 3.5 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 5.25 A @ 10 kHz
Lead Spacing 0.500" (12.70mm)
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 3.268" (83.00mm)