LNT1K473MSE
LNT1K473MSE
LNT1K473MSE
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LNT1K473MSE
  • Description
    CAP ALUM 47000UF 20% 80V SCREW
  • Delivery Services
47000 µF 80 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
LNT1K473MSE
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 47000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 80 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 13.4 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 15.41 A @ 10 kHz
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max) 4.843" (123.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute LNT1K473MSEB LNT1K473MSEN LNT1K103MSE LNT1K103MSEB
Part Number LNT1K473MSEB LNT1K473MSEN LNT1K103MSE LNT1K103MSEB
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 47000UF 20% 80V SCREW CAP ALUM 47000UF 20% 80V SCREW CAP ALUM 10000UF 20% 80V SCREW CAP ALUM 10000UF 20% 80V SCREW