LNT1K473MSEB
LNT1K473MSEB
LNT1K473MSEB
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LNT1K473MSEB
  • Description
    CAP ALUM 47000UF 20% 80V SCREW
  • Delivery Services
47000 µF 80 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 105°C
Quick Inquiry
LNT1K473MSEB
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 47000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 80 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 13.4 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 20.1 A @ 10 kHz
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max) 4.843" (123.00mm)