LNY2W102MSEF
LNY2W102MSEF
LNY2W102MSEF
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LNY2W102MSEF
  • Manufacturer
    Nichicon
  • Description
    CAP ALUM 1000UF 20% 450V SCREW
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Delivery Services
1000 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
LNY2W102MSEF
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Aluminum Electrolytic Capacitors -
Manufacturer Nichicon
Series LNY
Packaging Bulk
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 450 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 5.5 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 7.7 A @ 10 kHz
Lead Spacing 0.866" (22.00mm)
Size / Dimension 2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max) 2.756" (70.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute LNY2W102MSEFBB LNY2W102MSEFBN LNY2W103MSEH LNY2W103MSEHBB
Part Number LNY2W102MSEFBB LNY2W102MSEFBN LNY2W103MSEH LNY2W103MSEHBB
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 1000UF 20% 450V SCREW CAP ALUM 1000UF 20% 450V SCREW CAP ALUM 10000UF 20% 450V SCREW CAP ALUM 10000UF 20% 450V SCREW