LNY2W122MSEFBB
LNY2W122MSEFBB
LNY2W122MSEFBB
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LNY2W122MSEFBB
  • Description
    CAP ALUM 1200UF 20% 450V SCREW
  • Delivery Services
1200 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
LNY2W122MSEFBB
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1200 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 450 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 6 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 8.4 A @ 10 kHz
Lead Spacing 0.866" (22.00mm)
Size / Dimension 2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max) 3.071" (78.00mm)