LNY2W122MSEF
LNY2W122MSEF
LNY2W122MSEF
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LNY2W122MSEF
  • Description
    CAP ALUM 1200UF 20% 450V SCREW
  • Delivery Services
1200 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
LNY2W122MSEF
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1200 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 450 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 6 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 8.4 A @ 10 kHz
Lead Spacing 0.866" (22.00mm)
Size / Dimension 2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max) 2.953" (75.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute LNY2W122MSEFBB LNY2W122MSEFBN LNY2W102MSEF LNY2W102MSEFBB
Part Number LNY2W122MSEFBB LNY2W122MSEFBN LNY2W102MSEF LNY2W102MSEFBB
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 1200UF 20% 450V SCREW CAP ALUM 1200UF 20% 450V SCREW CAP ALUM 1000UF 20% 450V SCREW CAP ALUM 1000UF 20% 450V SCREW