LNY2W123MSEJBB
LNY2W123MSEJBB
LNY2W123MSEJBB
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LNY2W123MSEJBB
  • Description
    CAP ALUM 12000UF 20% 450V SCREW
  • Delivery Services
12000 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
LNY2W123MSEJBB
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 12000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 450 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 26 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 36.4 A @ 10 kHz
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Size / Dimension 3.543" Dia (90.00mm)
Height - Seated (Max) 7.598" (193.00mm)