LNY2W152MSEG
LNY2W152MSEG
LNY2W152MSEG
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LNY2W152MSEG
  • Description
    CAP ALUM 1500UF 20% 450V SCREW
  • Delivery Services
1500 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
LNY2W152MSEG
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1500 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 450 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 7.9 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 11.06 A @ 10 kHz
Lead Spacing 1.126" (28.60mm)
Size / Dimension 2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max) 2.559" (65.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute LNY2W152MSEF LNY2W152MSEFBB LNY2W152MSEFBN LNY2W152MSEGBB
Part Number LNY2W152MSEF LNY2W152MSEFBB LNY2W152MSEFBN LNY2W152MSEGBB
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 1500UF 20% 450V SCREW CAP ALUM 1500UF 20% 450V SCREW CAP ALUM 1500UF 20% 450V SCREW CAP ALUM 1500UF 20% 450V SCREW