LNY2W152MSEGBB
LNY2W152MSEGBB
LNY2W152MSEGBB
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LNY2W152MSEGBB
  • Description
    CAP ALUM 1500UF 20% 450V SCREW
  • Delivery Services
1500 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
LNY2W152MSEGBB
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 1500 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 450 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 7.9 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 11.06 A @ 10 kHz
Lead Spacing 1.126" (28.60mm)
Size / Dimension 2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max) 2.677" (68.00mm)