LNY2W123MSEJ
LNY2W123MSEJ
LNY2W123MSEJ
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LNY2W123MSEJ
  • Description
    CAP ALUM 12000UF 20% 450V SCREW
  • Delivery Services
12000 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
LNY2W123MSEJ
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 12000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 450 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 26 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 36.4 A @ 10 kHz
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Size / Dimension 3.543" Dia (90.00mm)
Height - Seated (Max) 7.480" (190.00mm)
Parts with Similar Specifications
Product Attribute LNY2W123MSEJBB LNY2W123MSEJBN LNY2W102MSEF LNY2W102MSEFBB
Part Number LNY2W123MSEJBB LNY2W123MSEJBN LNY2W102MSEF LNY2W102MSEFBB
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 12000UF 20% 450V SCREW CAP ALUM 12000UF 20% 450V SCREW CAP ALUM 1000UF 20% 450V SCREW CAP ALUM 1000UF 20% 450V SCREW