LNY2W103MSEHBN
LNY2W103MSEHBN
LNY2W103MSEHBN
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LNY2W103MSEHBN
  • Description
    CAP ALUM 10000UF 20% 450V SCREW
  • Delivery Services
10000 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
LNY2W103MSEHBN
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 10000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 450 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 23 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 32.2 A @ 10 kHz
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max) 8.386" (213.00mm)