LNY2W103MSEH
LNY2W103MSEH
LNY2W103MSEH
lmages are for reference only.
  • Part Number
    LNY2W103MSEH
  • Description
    CAP ALUM 10000UF 20% 450V SCREW
  • Delivery Services
10000 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C
Quick Inquiry
LNY2W103MSEH
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 10000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 450 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 23 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 32.2 A @ 10 kHz
Lead Spacing 1.252" (31.80mm)
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max) 8.268" (210.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Base Product Number -
Impedance -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute LNY2W103MSEHBB LNY2W103MSEHBN LNY2W103MSEJ LNY2W103MSEJBB
Part Number LNY2W103MSEHBB LNY2W103MSEHBN LNY2W103MSEJ LNY2W103MSEJBB
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP ALUM 10000UF 20% 450V SCREW CAP ALUM 10000UF 20% 450V SCREW CAP ALUM 10000UF 20% 450V SCREW CAP ALUM 10000UF 20% 450V SCREW