MPI2510V1-1R0-R
MPI2510V1-1R0-R
MPI2510V1-1R0-R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MPI2510V1-1R0-R
  • Manufacturer
    Eaton - Electronics Division
  • Description
    FIXED IND 1UH 3.4A 52 MOHM SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    1008 (2520 Metric)
  • Delivery Services
1 µH Shielded Inductor 3.4 A 52mOhm Max 1008 (2520 Metric)
Quick Inquiry
MPI2510V1-1R0-R
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Eaton - Electronics Division
Series MPI25-V1
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status RoHS Compliant
Type -
Material - Core Metal Composite
Inductance 1 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 3.4 A
Current - Saturation (Isat) 4.4A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 52mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1008 (2520 Metric)
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm)
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute MPI2510V1-1R0-R MPI2510V1-R68-R MPI2510V2-1R0-R MPI2510V2-1R5-R
Part Number MPI2510V1-1R0-R MPI2510V1-R68-R MPI2510V2-1R0-R MPI2510V2-1R5-R
RoHS Status RoHS Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant RoHS Compliant
Description FIXED IND 1UH 3.4A 52 MOHM SMD FIXED IND 680NH 3.4A 44 MOHM SMD FIXED IND 1UH 3.1A 52 MOHM SMD FIXED IND 1.5UH 2.5A 85MOHM SMD