MPI2512V2-1R5-R
MPI2512V2-1R5-R
MPI2512V2-1R5-R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MPI2512V2-1R5-R
  • Manufacturer
    Eaton - Electronics Division
  • Description
    FIXED IND 1.5UH 2.3A 77MOHM SMD
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    1008 (2520 Metric)
  • Delivery Services
1.5 µH Shielded Inductor 2.3 A 77mOhm Max 1008 (2520 Metric)
Quick Inquiry
MPI2512V2-1R5-R
Get the Price Now!
Specifications
Category Inductors, Coils, Chokes - Fixed Inductors -
Manufacturer Eaton - Electronics Division
Series MPI25-V2
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status RoHS Compliant
Type -
Material - Core -
Inductance 1.5 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 2.3 A
Current - Saturation (Isat) 3.2A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 77mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant 45MHz
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1008 (2520 Metric)
Supplier Device Package 1008
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max) 0.049" (1.25mm)