MPI2510V2-1R0-R
MPI2510V2-1R0-R
MPI2510V2-1R0-R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MPI2510V2-1R0-R
  • Description
    FIXED IND 1UH 3.1A 52 MOHM SMD
  • Delivery Services
1 µH Shielded Inductor 3.1 A 52mOhm Max 1008 (2520 Metric)
Quick Inquiry
MPI2510V2-1R0-R
Series MPI25-V2
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status RoHS Compliant
Type -
Material - Core -
Inductance 1 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 3.1 A
Current - Saturation (Isat) 4.3A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 52mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant 55MHz
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Package / Case 1008 (2520 Metric)
Supplier Device Package 1008
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max) 0.041" (1.05mm)