MPI2512V1-1R0-R
MPI2512V1-1R0-R
MPI2512V1-1R0-R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MPI2512V1-1R0-R
  • Description
    FIXED IND 1UH 3.9A 44 MOHM SMD
  • Package
    Nonstandard, 2 Lead
  • Delivery Services
1 µH Shielded Inductor 3.9 A 44mOhm Max Nonstandard, 2 Lead
Quick Inquiry
MPI2512V1-1R0-R
Series MPI25-V1
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status RoHS Compliant
Type -
Material - Core -
Inductance 1 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 3.9 A
Current - Saturation (Isat) 4.5A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 44mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant -
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Features -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard, 2 Lead
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)