MPI2512V2-R33-R
MPI2512V2-R33-R
MPI2512V2-R33-R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MPI2512V2-R33-R
  • Description
    IND 0.33UH 7.5A 2.5X2.0X1.2 SM
  • Delivery Services
330 nH Shielded Inductor 5.1 A 19mOhm Max 1008 (2520 Metric)
Quick Inquiry
MPI2512V2-R33-R
Series MPI25-V2
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status
Type -
Material - Core Iron Powder
Inductance 330 nH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 5.1 A
Current - Saturation (Isat) 7.5A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 19mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant 130MHz
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Supplier Device Package 1008
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max) 0.049" (1.25mm)