MPI2510V2-R68-R
MPI2510V2-R68-R
MPI2510V2-R68-R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MPI2510V2-R68-R
  • Description
    IND 0.68UH 4.3A 2.5X2.0X1.0 SM
  • Delivery Services
680 nH Shielded Inductor 3.1 A 44mOhm Max 1008 (2520 Metric)
Quick Inquiry
MPI2510V2-R68-R
Series MPI25-V2
Packaging Tape & Reel (TR)
RoHS Status
Type -
Material - Core Iron Powder
Inductance 680 nH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 3.1 A
Current - Saturation (Isat) 4.3A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 44mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant 80MHz
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Supplier Device Package 1008
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max) 0.041" (1.05mm)