MPI2512V2-3R3-R
MPI2512V2-3R3-R
MPI2512V2-3R3-R
lmages are for reference only.
  • Part Number
    MPI2512V2-3R3-R
  • Description
    FIXED IND 3.3UH 1.8A 135MOHM SMD
  • Delivery Services
3.3 µH Shielded Inductor 1.8 A 135mOhm Max 1008 (2520 Metric)
Quick Inquiry
MPI2512V2-3R3-R
Series MPI25-V2
Packaging Tape & Reel (TR)-->Cut Tape (CT)
RoHS Status RoHS Compliant
Type -
Material - Core -
Inductance 3.3 µH
Tolerance ±20%
Current Rating (Amps) 1.8 A
Current - Saturation (Isat) 2.8A
Shielding Shielded
DC Resistance (DCR) 135mOhm Max
Q @ Freq -
Frequency - Self Resonant 35MHz
Ratings -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test 1 MHz
Supplier Device Package 1008
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max) 0.049" (1.25mm)