QYX1H473KTP
QYX1H473KTP
QYX1H473KTP
lmages are for reference only.
  • Part Number
    QYX1H473KTP
  • Description
    CAP FILM 0.047UF 10% 50VDC RAD
  • Delivery Services
0.047 µF Film Capacitor 50V Polyester Radial
Quick Inquiry
QYX1H473KTP
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 0.047 µF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC -
Voltage Rating - DC 50V
Dielectric Material Polyester
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.295" L x 0.177" W (7.50mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Applications General Purpose
Ratings -
Features -
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute QYX1H473KTP1FD QYX1H473KTP3TA QYX1H473JTP QYX1H473JTP1FD
Part Number QYX1H473KTP1FD QYX1H473KTP3TA QYX1H473JTP QYX1H473JTP1FD
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP FILM 0.047UF 10% 50VDC RAD CAP CAP FILM 0.047UF 5% 50VDC RADIAL CAP FILM 0.047UF 5% 50VDC RADIAL