QYX1H473JTP
QYX1H473JTP
QYX1H473JTP
lmages are for reference only.
  • Part Number
    QYX1H473JTP
  • Description
    CAP FILM 0.047UF 5% 50VDC RADIAL
  • Delivery Services
0.047 µF Film Capacitor 50V Polyester Radial
Quick Inquiry
QYX1H473JTP
RoHS Status ROHS3 Compliant
Capacitance 0.047 µF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC -
Voltage Rating - DC 50V
Dielectric Material Polyester
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.295" L x 0.177" W (7.50mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Applications General Purpose
Ratings -
Features -
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Base Product Number -
Parts with Similar Specifications
Product Attribute QYX1H473JTP1FD QYX1H473JTP3TA QYX1H473JTP5TA QYX1H473KTP
Part Number QYX1H473JTP1FD QYX1H473JTP3TA QYX1H473JTP5TA QYX1H473KTP
Manufacturer Nichicon Nichicon Nichicon Nichicon
RoHS Status ROHS3 Compliant ROHS3 Compliant
Description CAP FILM 0.047UF 5% 50VDC RADIAL CAP CAPACITOR CAP FILM 0.047UF 10% 50VDC RAD