QYX1H473JTP3TA
QYX1H473JTP3TA
QYX1H473JTP3TA
lmages are for reference only.
  • Part Number
    QYX1H473JTP3TA
  • Manufacturer
    Nichicon
  • Description
    CAP
  • Datasheet
    DatasheetDatasheet
  • Package
    Radial
  • Delivery Services
0.047 µF Film Capacitor 50V Polyester Radial
Quick Inquiry
QYX1H473JTP3TA
Get the Price Now!
Specifications
Category Capacitors - Film Capacitors -
Manufacturer Nichicon
Series QYX
Packaging Bulk
RoHS Status
Capacitance 0.047 µF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC -
Voltage Rating - DC 50V
Dielectric Material Polyester
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.295" L x 0.177" W (7.50mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)